Welke behandelingen zijn mogelijk?
Er bestaan verschillende behandelingen voor psychologische problemen. De afdeling medische psychologie biedt verschillende vormen van behandeling aan. Behandelingen zijn mogelijk tijdens polikliniekbezoeken, dagbehandeling of ziekenhuisopname. De behandeling kan bestaan uit verschillende vormen van therapie.
Individuele behandeling
Bij individuele behandeling werk je samen met de psycholoog aan jouw veranderingsproces. De behandeling is meestal kortdurend.
De invalshoek hangt af van jouw probleem en hulpvraag. Het doel kan zijn dat je meer inzicht krijgt in de achtergrond van je klachten, dat je gedrag of manier van denken verandert, of dat je vaardigheden leert om beter met je klachten om te gaan.
Er wordt gewerkt met bewezen effectieve behandelmethodieken. Welke methode het beste bij je past, hangt af van jou, je mogelijkheden en het soort klachten. Samen met de psycholoog spreek je behandeldoelen af.
Behandelmethoden die als individuele behandeling worden aangeboden:
Cognitieve gedragstherapie (CGT)
Interpersoonlijke therapie (IPT)
EMDR (Eye Movement Desensitisation and Reprocessing)
Acceptance and Commitment Therapy (ACT)
Cliëntgerichte therapie
Medische hypnose
Mindfulness
MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction)
Schematherapie
Relatie- en systeemgesprekken
Groepsbehandeling
Bij groepsbehandeling kan het accent liggen op het geven van informatie (psycho-educatie), het aanleren van vaardigheden, het leren omgaan met problemen of klachten (coping), omgang met geheugenproblemen en het ontwikkelen van realistische verwachtingen en gedachten.
De afdeling medische psychologie biedt verschillende groepsbehandelingen aan.
PEP-module (Psycho-Educatieve Preventie)
De PEP-module is een groepsprogramma voor hartpatiënten. Het programma bestaat uit stressmanagement, vermindering van angst- en stemmingsklachten en prikkelbaarheid. Ook is er aandacht voor omgaan met veranderingen in relaties en het nastreven van gezonde leefgewoonten.
De module bestaat uit vijf bijeenkomsten van twee uur. De groepsbehandeling wordt aangeboden bij voldoende aanmeldingen.
Verder met lichte cognitieve stoornissen
Deze groepsbehandeling is bedoeld voor mensen met lichte cognitieve stoornissen (MCI) en hun partner of naaste. De behandeling bestaat uit zeven bijeenkomsten van twee uur per week.
Verschillende thema’s komen aan bod, zoals:
uitleg over lichte cognitieve stoornissen
hulpmiddelen die kunnen ondersteunen
communicatie
piekeren, spanning en ontspanning
emotionele reacties
leefstijl en plezierige activiteiten
Je kunt deelnemen aan deze groep als je bij de geriater of neuroloog van ZGT de diagnose lichte cognitieve stoornissen hebt gekregen en een verwijzing hebt.
Er start twee tot drie keer per jaar een groep, afhankelijk van het aantal aanmeldingen. Er kunnen maximaal zeven duo’s deelnemen. De groepen worden afwisselend gegeven in Almelo en Hengelo.
Tijdens deze behandeling wordt gebruikgemaakt van het boek Help me even herinneren van L. Joosten, J. Thomas en R. Kessels. Dit boek wordt ook aanbevolen als je niet deelneemt aan de groepsbehandeling, maar wel meer wilt weten over lichte cognitieve stoornissen.
Klinische behandeling en samenwerking
Bij klinische behandeling werkt de psycholoog samen met andere disciplines binnen het ziekenhuis. De psycholoog kan hoofdbehandelaar zijn of als medebehandelaar bijdragen aan de behandeling.
In een wekelijkse afstemming met het behandelteam wordt in overleg met jou de gezamenlijke richting bepaald voor jouw veranderingsproces, of dat van je kind.
Behandeling van kinderen
Bij behandeling van je kind werkt de psycholoog meestal met een combinatie van praten en spel. Zo krijgt de psycholoog inzicht in de problemen van je kind en in wat nodig is om verandering te bereiken.
Soms wordt gekozen voor een behandeling waarbij jij als ouder of verzorger een centrale rol hebt. Je krijgt dan begeleiding in de omgang met het probleem van je kind, zodat je je kind kunt ondersteunen bij verandering.