Laboratorium Pathologie Oost Nederland
Het Laboratorium Pathologie Oost Nederland (LabPon) onderzoekt weefsel dat bij jou is afgenomen, bijvoorbeeld tijdens een onderzoek of operatie. De uitslag van dit onderzoek helpt je arts om een diagnose te stellen en een behandelplan te bepalen.

Pathologisch onderzoek in de regio
Het Laboratorium Pathologie Oost Nederland verzorgt pathologisch onderzoek voor ZGT en voor andere regionale ziekenhuizen en huisartsen in Twente en de oostelijke Achterhoek. In het laboratorium werken ongeveer tachtig medewerkers, waaronder zestien pathologen.
Het laboratorium wordt ingeschakeld als weefsel onderzocht moet worden, zoals bij een huidbiopt of een prostaatbiopt. Het weefsel wordt met speciaal vervoer naar het laboratorium gebracht en daar onderzocht.
Na het onderzoek stuurt het laboratorium de uitslag met de diagnose naar je behandelend arts. Je behandelend arts bespreekt deze uitslag met jou.
Onderzoek tijdens een operatie (vriescoupe)
Soms moet tijdens een operatie weefsel worden onderzocht. Je bent dan onder narcose wanneer de chirurg een stukje weefsel verwijdert.
Dit weefsel wordt ingevroren. Hierdoor kan de patholoog het direct beoordelen. Van het ingevroren weefsel wordt een dun plakje afgesneden, gekleurd en onder de microscoop onderzocht.
De patholoog stelt een voorlopige diagnose en deelt deze telefonisch mee aan de chirurg. Na de operatie wordt het weefsel verder onderzocht in het laboratorium en volgt een definitieve diagnose.
Onderzoek na overlijden (obductie)
Een obductie is een ander woord voor lijkschouwing of sectie. Als iemand plotseling overlijdt, kunnen er bij familie en artsen vragen ontstaan, bijvoorbeeld over de oorzaak van het overlijden. Een obductie kan antwoord geven op deze vragen.
De patholoog verricht de obductie met hulp van medewerkers van het mortuarium. Een obductie wordt alleen uitgevoerd als de familie van de overledene hiervoor toestemming heeft gegeven.
De toestemming geldt in principe voor onderzoek van het lichaam. Dit bestaat uit een uitwendige schouwing en onderzoek van de organen in de borst- en buikholte. Voor onderzoek van de hersenen moet de familie apart toestemming geven.
De medisch specialist dient namens de familie een schriftelijk verzoek voor obductie in bij de patholoog.
Overleg bij een afwijking in de borst (mammabespreking)
Een patholoog is meestal aanwezig bij multidisciplinaire besprekingen van medisch specialisten. Dit is bijvoorbeeld het geval bij een preoperatieve mammabespreking.
Tijdens deze bespreking worden patiënten met een afwijking in de borst besproken. Het team bestaat uit een chirurg, een radioloog, een radiotherapeut, een mammacareverpleegkundige en een patholoog.
Op basis van de uitslagen van het pathologisch onderzoek wordt besproken of er sprake is van een kwaadaardige tumor, om welk type tumor het gaat en of er aanwijzingen zijn voor uitbreiding en uitzaaiing in de lymfeklieren. Daarna kan eventueel vervolgonderzoek en/of een behandelplan worden besproken.
Meer informatie
Voor meer informatie over pathologie in het algemeen en de pathologie bij ZGT kun je terecht op de website van het Laboratorium Pathologie Oost Nederland.
Bezoek de website van LabPon


