


Onlangs is mijn prostaat verwijderd in AVL als gevolg van gediagnosticeerd prostaatkanker. Dit vond overigens plaats na contact met de prostaatkliniek en second opinion onderzoek in ZGT Het was 1 voor 12 maar het is gelukt om de tumor volledig te verwijderen. Na 4 maanden was mijn PSA onmeetbaar laag; dat is mooi!
Toch is het een feit dat ik 40% kans heb om in de toekomst met uitzaaiingen te worden geconfronteerd. In de tussentijd is het afwachten en hopen. Op medisch vlak gebeurt er vooralsnog niets.
Wat ik me afvraag is of het niet zinvol zou kunnen zijn om preventief een eventuele uitzaaiing definitief uit te roeien door b.v. een kortdurende (!) chemo en/of hormoonkuur.
Ik kan me zo maar voorstellen dat een microscopisch tumortje gemakkelijker te elimineren valt dan een grotere, als gevolg van afwachten. Sterker nog, bij een meetbare PSA is geen genezing meer mogelijk, alleen remming van het proces.
Is dit een revolutionair idee of zie ik iets helemaal verkeerd?